Fotbollsskolan

Storfors FF

Börja sommarlovet med Landslagets Fotbollsskola!

Kostnadsfritt i Storfors. Under 4 dagar 20-23 juni kommer vi att arrangera fotbollsskola för barn mellan 6-12 år (förskoleklass-åk 6). Under de här dagarna kommer barnen att få lära sig grunderna i fotboll, hur man är en schysst kompis och så blir det givetvis en massa roliga lekar. Alla barn ska vara ombytta och klara när deras träningspass startar.

För barn i förskoleklass-åk 3 är fotbollsskolan på Vargbroskolans gräsplan, kl 9:00-10:00 (F-klass-åk 1), 10:30-11:30 åk 2-3, så barn som är på fritids också ska ha möjlighet att kunna delta. För barn i åk 4-6 är fotbollsskolan på Rönningens IP kl 13:00-15:00. Storfors FF ansvarar inte för några värdesaker, så lämna gärna dem hemma. Fotbollsskolan arrangeras som en blandning mellan lek och fotbollsträning tillsammans med våra ungdomsledare.

 KOSTNADSFRITT! Du behöver inte var medlem i Storfors FF för att delta i vår fotbollsskola. Ta med vattenflaska, skor och lämpliga kläder för att spela fotboll. Sista anmälningsdag är 12:e juni

Anmälan görs via länken: https://start.landslagetsfotbollsskola.se/.../webanmalan/new

Om ni har några frågor kan ni maila dem till kansli@storforsff.se

Bra saker att ha med sig: fotbollsskor och benskydd.