Ersmarks IK

Välkommen till Landslagets Fotbollsskola "Lira Blågult" 2022 i Ersmark!

Vi kommer att arrangera Landslagets Fotbollsskola i år.

Under midsommarveckan 20-23:e juni, måndag till torsdag, mellan klockan 13:00 och 16:00 pågår fotbollskolan nere på Ersmarks IP. Vi vänder oss främst till barn i åldrarna 7-12 år, dvs från de som gått ut förskoleklass till och med de som gått ut 5:an. Ledare är våra äldre ungdomar från Ersmarks IK som alla i förväg genomgått en ledarutbildning speciellt för detta.

Att ta med: Lite matsäck till mellis, gymnastik eller fotbollsskor, kläder efter väder, benskydd (om man har), överdragskläder, solkräm...

Ersmarks IK bjuder på en frukt varje dag.

Det kostar 650:- och då ingår T-shirt, boll och vattenflaska!

Obs: Betala inte i förväg, utan faktura kommer på mail från klubben. I år kommer vi inte heller att erbjuda fotografering varken gruppbild eller porträtt.

Komihåg att avanmäla fritids om ert barn inte slutat skolan under fotbollsskolan. Fotbollskolan är inte istället för fritids utan förutsätter att föräldrar kan hämta barnen närsomhelst under fotbollsskolan ifall det skulle uppstå en sådan situation. 

Vi ses i sommar!